Každý sa chce čo najrýchlejšie zbaviť prebytočnej záťaže. Ak sa chcete zbaviť nadbytočných kíl, pôst je dobrý spôsob, ako sa zbaviť tejto záťaže. Ale musím si urobiť dovolenku alebo prestávku?

Pôst je okrem iného tiež ideálnym východiskovým bodom pre zmenu stravy. Pretože len menej mastného jedla, naopak viac zdravého jedla a viac cvičenia vám pomôže udržať novú štíhlu líniu dlhodobo aj po ukončení pôstu, či detoxikácie. Takže nič nejesť a piť len vodu? Zostanete fit počas pôstu v každodennom pracovnom živote? Alebo si musíte urobiť prestávku, dovolenku a odpočívať? Môžete jednoducho nejesť niekoľko dní bez poškodenia zdravia?

Pokúsime sa odpovedať na tieto otázky a na základe vedeckých výskumov, poznatkov a skúseností vám ukážeme spôsob, ako môžete pokračovať vo vašom pôste alebo detoxikácii v každodennom rodinnom a profesionálnom živote.

Telo si robí rezervy

Niektoré zvieratá aj ľudia majú potrebu zdržať sa jedla počas niekoľkých dní, či dokonca týždňov, počas svojho života. Pretože máme schopnosť skladovať potravinovú energiu, prežijeme. Ľadové medvede napríklad jedia obrovské množstvo potravy a potom sú celé týždne a mesiace bez jedla. Žijú z energie, uloženej v tele a zostanú zdraví. Iba ľudia, ktorí nemajú vytvorené rezervy, nemôžu držať pôsť. Napríklad chorí či podvýživení ľudia, alebo ľudia, ktorí sú vyčerpaní po dlhej chorobe.

Zvieratá nič nejedia, keď sú veľmi choré. Ľudia tiež často strácajú chuť do jedla počas choroby. Dôvod: trávenie jedla vyžaduje až 30% celkovej energie tela. Keď sa nič nemôže stráviť, energia tela je k dispozícii na zvládnutie akútneho stavu, ako je ochorenie. Telo využíva nahromadenú a skladovanú energiu vo forme uhľohydrátov, tukov a bielkovín.

Telo si tiež uchováva zásoby všetkých životne dôležitých látok, vitamínov, minerálov a stopových prvkov, potrebných pre biochemické procesy organizmu, na niekoľko týždňov. Tento fakt bol preskúmaný a preukázaný. Napríkla telo si môže uchovávať až 5000 mg vitamínu C. Táto dávka vitamínu C (pri vypočítanej dennej dávke 80mg) pre zdravého človeka poskytuje záruku, že nedôjde k žiadnemu problému po dobu najmenej 50 dní. Pôst zdravým ľuďom neuškodí, naopak, je prínosom.

Fit pri detoxe vodou, čajom a šťavou?

Metóda pôstu a detoxikácie, počas ktorej sa pije iba voda, čaj alebo čerstvo odšťavené zeleninové a ovocné šťavy, nie je pri našom spôsobe života jednoduchá. Len čo sú zásoby uhľohydrátov v tele po približne jednom dni vyčerpané, necítime sa úplne fit. Všetko sa trochu spomalí a zažívame určité fázy slabosti. Reaktivita a koncentračná schopnosť sa môžu znížiť. Pokiaľ nie je v tele dostatočné množstvo sacharidov, potom tukové stavebné bloky už nie sú úplne metabolizované. V dôsledku toho sa získava menej energie. 

Podľa biochemických výskumov vznikajú v pečeni počas hladového metabolizmu z tuku ketóny. Tie sa stávajú potom zdrojom získavania energie. Preto sa tento metabolizmus označuje aj ako ketóza. Pri hladovke sa na začiatku počas prenastavovania na ketózu odbúravajú proteínové štruktúry napr. zo svalov, aby telo získalo uhľohydráty.

Menej energie počas pôstu bez príjmu uhľohydrátov

Menšia energia sa získava počas hladovky, pretože obrazne povedané tukové stavebné bloky “už nie sú spálené v ohni uhľohydrátov”, kde sa to všetko deje. To môže znamenať zníženie výkonnosti až o 50%. Toto je obzvlášť viditeľné pri rýchlych, náročných aktivitách, ktoré mnohí ľudia denne robia vo svojom profesionálnom živote alebo v športe. Zahŕňa to aj duševné úsilie.

Telo zvládne vyrobiť energiu iba výkon s nízkou intenzitou, ako je napríklad chôdza a jogging alebo nenáročná práca v záhradke. Preto si väčšina ľudí počas pôstu alebo detoxu berie dovolenku. Trávia svoj pôst v pokoji domova.

Viac energie počas pôstu a detoxikácie prostredníctvom príjmu sacharidov

Aký záver môžeme vyvodiť z týchto poznatkov? Pri pôste a detoxikácii sa buď budeme vyvarovať energeticky náročných činností a zostaneme tak fit, alebo budeme konzumovať dostatočné ľahko stráviteľné sacharidy, ktoré nám zabezpečia prísun energie a zároveň nenarušia proces pôstu a detoxikácie. Takže budeme môcť vykonávať aj rýchle a intenzívne činnosti. Pokiaľ je zložka metabolizmu uhľohydrátov a zložka metabolizmu tukov prítomná, tukové zložky sa úplne metabolizujú. Preto sa dodáva do tela viac energie.

Tuk je prítomný v našom tele. Je to nadbytočný tuk, ktorého sa chceme zbaviť. Dodávame iba sacharidy. Približne 300 až 600g sacharidov – 1200 až 2400 kcal – ktoré konzumujeme ako jednoduché, viacnásobné cukry alebo škroby, môže telo ukladať vo forme uhľohydrátov. Ak prestaneme jesť sacharidy, zásoby nám vystačia približne na jeden deň – v závislosti na sile, ktorú potrebujeme vyvinúť – kým si nevyčerpáme skladové zásoby uhľohydrátov. 

Sacharidy zo zeleninovej šťavy s vitamínmi a minerálmi

Neera nápoj dodáva telu uhľohydráty vo forme prirodzene zjemnenej šťavy z paliem a kanadského javora. Zmes rastlinných šťiav obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, minerály a stopové prvky, potrebné pre metabolické procesy. Rastlinné šťavy z dvoch druhov stromov obsahujú sacharidy, ktoré môžu byť absorbované v čreve s veľmi malou tráviacou prácou. Preto trávenie týchto sacharidov neodčerpáva telu energiu.

Znížte hladinu cukru v krvi počas pôstu s Neera

Neera má nižší glykemický index. Glykemický index uvádza, ako rýchlo sa cukor (glukóza) z potravy dostáva do krvi. Ak sa hladina cukru v krvi rýchlo zvýši, telo musí tiež uvoľniť viac inzulínu. Hladina krvného cukru potom opäť klesne a dočasne klesne pod normálnu úroveň. 

Neera stromový sirup má priemerný glykemický index 39. To znamená, že hladina cukru v krvi vzrastie menej ako z čistého javorového sirupu, ktorý má glykemický index približne 54. 

Pridaj komentár

Close Menu
sk_SKSlovak
sk_SKSlovak